Moja wspólnota, moje miejsce - zadanie piąte

Moja wspólnota, moje miejsce - zadanie piąte

Przed nami piąte, czyli ostatnie zadanie. Mamy nadzieję, że udało wam się zabrać sporo materiałów, z którym dalej będziecie mogli i mogły pracować. Nicią przewodnią naszych rozważań staną się współpraca oraz montaż, a ostateczną formą - porteret społeczności. 

Współpraca to fundament, na którym wiele można wiele zbudować. To trudna sztuka. Czasami nie prosimy o pomoc lub wsparcie, po prostu wolimy zrobić “po swojemu”. Film “Chór” pokazuje metaforycznie i dosłownie dwie wizje współpracy. Pierwsza koncepcja opiera się na zadbaniu o potrzeby wszystkich, druga - autorytarnie narzuconym zasadom. 

Czekamy na relacje do 23 V 2021. Nie zapomnijcie umieścić ich na naszej stronie. TUTAJ znajdziecie krótką instrukcję-przewodnik, jak to zrobić.

Małgorzata Leszko - działaczka społeczna oraz dr filmoznawczyni Justyna Hanna Budzik (Uniwersytet Śląski) opowiedzą m.in. o różnicach perspektyw i ich filmowych reprezentacjach. 

 

Czego dowiedzieliście się o swojej społeczności, jakie ciekawe historie poznaliście - to główne hasło, wokół którego będą krążyć montażowe wskazówki. Poprowadzi nas 5 kluczowych słów, które pomogą wyciągnąć esencję z zrealizowanych zdjęć. Zadanie filmowe (poświęcone montażowi) przybliża Jerzy Zawadzki, montażysta filmowy, spod którego ręki wyszła “Superjednostka”. Nasz ekspert montował również jeden z filmów rezydencyjnych, powstałych w ramach rezydencji w programie Shortcut.

Nie zapomnijcie o naszych pomocach dydaktycznych: scenariuszu lekcji (opracowanie: Anna Równy, dr Robert Pruszczyński) oraz tekście eksperckim, który umieścimy w najbliższym czasie.