Shortcut - konkurs rozwiązanie

Shortcut - konkurs rozwiązanie

Z przyjemnością  ogłaszamy wyniki konkursu filmowego Shortcut. W tym roku bezkonkurencyjne okazało się technikum z Mińska Mazowieckiego.

Jury w składzie:

Jan Bliźniak - autor strony "Całe życie w kinie" z recenzjami i tekstami o filmie, koordynator programów z zakresu historii lokalnej

Karolina Śmigiel - animatorka i edukatorka,  producentka filmowa, współzałożycielka Stowarzyszenia Filmowego Dziki Bez

wyróżniło następujące  osoby

Karoliną Szczepańską,  ZSE Mińsk Mazowiecki za recenzję filmu „Novy druh
Opinia jurora:

Wrażenie robi dynamizm tekstu autorki. Choć jest dość długi, dzięki wyliczeniom, wykrzyknieniom i powtórzeniom konstrukcji zdaniowych skutecznie zatrzymuje uwagę. Zdaje się pulsować autentycznymi emocjami. Widać osobisty stosunek recenzentki do filmu, co skutecznie działa jako zachęta do jego obejrzenia. Autorka w jasny sposób opisuje przeróżne wątki myślowe, które są obecne w produkcji. Wskazuje na najistotniejsze, poruszane tam problemy. Warto byłoby więcej miejsca poświęcić formie obrazu i jej relacji do wydarzeń oraz konwencji opowieści.

Katarzynę Janiszewską, ZSE Mińsk Mazowiecki za Stopklatkę „Dłonie”

Bo twórczość ludzka jest silniejsza od śmierci. Mosiądz zdobi życie mojej rodziny od lat 80. Radość , z jaką dziadek tworzył swoje dzieła pozostanie na zawsze w naszym domu i w naszej pamięci.

Opinia jurora

Autorka precyzyjnie wybrała drobny element obiektu, by wysnuć podwójną narrację – o historii własnej rodziny i uniwersalnym znaczeniu rękodzieła jako formie przetrwania pamięci. Krótki opis natychmiast uruchamia wyobraźnię. Mimo lapidarności niesie ze sobą dużo treści i ładunek refleksji. Zdjęcie nabiera szczególnego znaczenia w kontekście współczesnego zanikania rzemiosła. Staje się świadectwem ginącej sztuki i celnie wskazuje, na czym polegało jej znaczenie. jurora

Olgę Rogucką za film „Potrzeba zmiany”

https://www.youtube.com/watch?v=LpHaOL06DkQ

Opinia jurorki

Gratulacje, bardzo dobrze oglądało mi się Twój film. Ma czytelną konstrukcję, która opiera się mniej więcej na 3-aktowej strukturze opowiadania, co powoduje, że dobrze się “wchodzi” w historię. Ciekawa interpretacja tematu, z czytelną ideę przewodnią. Ja czytam, że ta tytułowa “potrzeba zmiany” wiąże się z potrzebą bycia we wspólnocie. Proponuję trochę doszlifować sklejki - zwłaszcza na początku (drobny brud montażowy po ujęciu z lądowaniem rakiety w pierwszej minucie). Dobrze dobrane ujęcia. Udana próba formuły found footage. Bardzo dobrze, że podpisałaś tytuły utworów dźwiękowych. Zwracam uwagę, że tak samo powinno być z materiałami filmowymi. Proszę też podawać licencję (lub informację o domenie publicznej) na podstawie, której materiały zostały wykorzystane.

Organizatorzy zdecydowali się również wyróżnić timelapse, autorki: Adrianna Sałata, Karina Kamionek

https://www.youtube.com/watch?v=uLF-u_vbcpQ&feature=youtu.be

Bardzo ciekawy dobór miejsca, rzeczywiście można z niego wyłuskać wiele niespodziewanych sytuacji (np. zaskakująca ciężarówka). Dobrze dobrana muzyka, które podkreśla rytm montażu. Doradziłabym wykonanie większej liczby zdjęć, żeby osiągnąć efekt timelapse’u. Wtedy montaż byłby płynny, a film nie przypominałby (jak

teraz) pokazu slajdów. Uwaga też na format zdjęć - wszystkie powinny być wykonane w tym samym (tu 5 zdjęcie jest bardziej pionowe niż pozostałe). Dobrze by było w napisach końcowych wskazać autora ścieżki dźwiękowej i źródło, z którego pochodzi. Trzeba jeszcze trochę popracować i będzie bardzo ciekawie.

Gratulujemy! Nagrody zwyciężczyniom prześlemy pocztą.