Filmy uczniowskie: Irlandia Północna
W Irlandii Północnej w rezydencji Shortcuta uczestniczyły trzy szkoły. Były to grupy z klas 10, co odpowiada polskiej klasie VI lub VII, czyli przedziałowi wiekowemu 13 – 14 lat. Belfast Boys’ Model School, Diecezjalne Gimnazjum Aquinas, Bangor Academy and Sixth Form College wzieły udział w warsztatach filmowych oraz tworzeniu i produkcji: dokumentu, krótkich fabuł, animacji.
Film „Shadowchild” został stworzony i wyprodukowany z trzema klasami z Belfast Boys Model, a prace trwały przez kilka miesięcy. Młodych twórców wpierały: nauczycielka Stephanie Carson, irlandzka koordynatorka Shortcuta Jennifer McAlorum i reżyserka Sharron Currie. „Short” porusza temat homofobii i akceptacji. Dla uczniów ważne było, aby film dotyczył psychicznego, tego jak można rozmawiać i szukać pomocy w trudnych sytuacjach.
Diecezjalne Gimnazjum Aquinas swoją rezydencję rozpoczęło, kiedy zaczął się lockdownu z powodu Covid 19. To wydarzenie i jego wpływ na całe nasze życie stało się tematem filmów. Ograniczenia zainspirowały grupę do stworzenia animacji, a nad pracą i wynikami czuwała Sharron Curie. Każda animacja bada inny odczuwalny wpływ i emocje doświadczane w czasie izolacji, a sięga po technikę pikselizacji i animacji rysowanej ręcznie.
Film „Life Goes in a Jiffy” został stworzony i wyprodukowany pod czujnym okiem Jennifer McAlorum i Sharron Currie w Akademia Bangor. Film jest humorystyczną opowieścią o uzależnieniu od telefonu, o wpływie, jaki może to mieć na nasze życie, jeśli przegapimy otaczający nas świat wciąż patrząc na ekran „smartfona”.
Irlandzkiego Shortcuta koordynowała Jennifer McAlorum, a aktywnego wsparcia udzielał Martin Melarkey – dyrektor Nerve Center, naszej partnerskiej organizacji.