Filmy uczniowskie: Czechy

O filmie:

W czeskich rezydencjach filmowych przygotowanych przez partnerską organizację People in Need wzięła udział 5 szkół. Młodzież zainteresowana filmem wzięła udział w cyklu warsztatów. Z pomocą profesjonalnych twórców zespoły uczniowskiej stworzyły dwa filmy autorskie i trzy filmy zbiorowe.

Rezydencje filmowe i warsztaty prowadzili: Jaroslav Kratochvíl, Tereza Reichová i Vladimír Turner.

Z powodzeniem zorganizowaliśmy dwa wspólne spotkania zespołowe, podczas gdy zawodowi filmowcy prowadzili warsztaty w dwóch szkołach. Pozostałe warsztaty i konsultacje odbyły się online. W ich czasie uczniowie mieli za zadanie stworzyć wspólne filmy skupione wokół dwóch tematów: życia w okresie izolacji oraz środowiska naturalnego.

 Technikum Elektrotechniczne i Informatyczne (Dobruška) zrealizowało „Pokonywanie barier”. Uczniowie i uczennice skupili się barierach architektonicznych uniemożliwiające swobodne poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami po szkole. Dokumentalna forma opierała się na wywiadach.

„Oczami czasu” opiera się na również na rozmowie, ale tym razem mamy do czynienia z pogłębionym dialogiem międzypokoleniowym. Prasie Gimnazjum Na Zatlance skupiło się na pokazaniu dwóch przedstawicieli różnych pokoleń, którzy starają się zrozumieć upływający czas oraz zmiany obyczajów.

Filmy zbiorowe przygotowali uczniowie wszystkich pięciu drużyn, które rozpoczęły rok szkolny (Liceum Czeskie, Czeskie Budziejowice, Liceum Sztuk Plastycznych, Brno, Liceum Na Zatlance, Praga, Technikum Elektrotechniczne i Informatyczne , Dobruška).

„Album ludzi”, czyli trzy pamiętniki poddane kwarantannie, powstały na podstawie  z autentycznych dzienników wideo nakręconych podczas wiosennego lockdownu.  „Spróbuj” i „Wyzwanie środowiskowe”  to filmy o charakterze ekologicznym.