Rezydencje filmowe czas zacząć! Bytom

Rezydencje filmowe czas zacząć! Bytom

Czym są Shortcutowe rezydencje? To wizyty filmowców i filmowczyń w polskich szkołach, praca z młodzieżą nad stworzeniem wspólnej produkcji  i … świetna zabawa! Za nami już pierwsze warsztaty w bytomskim „Elektroniku”, w którym Natalia Spychała rozpoczęła pracę nad animacją.

Shortcut w swoim założeniu łączy elementy edukacji poprzez film z edukacją filmową. Oczywiście, wierzymy, że dobrze dobrane produkcje oraz starannie przygotowane materiały są przydatne w szkole, ale oferujemy coś jeszcze. Zapraszamy do tego, aby wziąć do ręki kamerę lub telefon komórkowy i własnoręcznie sfilmować scenę, usiąść nad czystą kartką papieru, aby napisać scenariusz, poszukać muzyki ilustracyjnej. Stawiamy na formułę rezydencji filmowych, które przynoszą satysfakcję samym artystom/artystkom, nauczycielom/nauczycielkom oraz młodzieży.

Wybrane projektowe szkoły pracują pod opieką profesjonalistów: Teresy Czepiec, Konrada Śniadego i Natalii Spychały. Ostatnia rezydentka specjalizuje się w tworzeniu animacji, ale w jej filmografii znajdziecie również m.in. wątki związane z pisaniem scenariusza,  tworzeniem efektów specjalnych i tworzeniem napisów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Joanna Klimczak, opiekunka projektu podsumowała zajęcia: „Gościliśmy w naszej szkole reżyserkę i twórczynię filmów animowanych Natalię Spychałę. Były to pierwsze z trzech warsztatów poświęconych naszemu projektowi Shortcut. Rozmowy były owocne i napawające nadzieją na udany projekt krótkometrażowy. Dzięki uprzejmości Natalii, mogliśmy również poznać metodę tworzenia animacji poklatkowej a efekty możecie podziwiać już dziś.” W trakcie warsztatów powstały m.in. GIFY, które pokazały, że uczniowska fantazja nie zna granic! 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czekamy na następne spotkania w Bytomiu i kolejne materiały z warsztatów! Nie zapomnimy podzielić się z Wami gotowym filmem, który powstanie wiosną 2020 roku.