Dni z Shortcutem 22-23 X

Dni z Shortcutem 22-23 X

Zapraszamy na Dni z Shortcutem, czyli nasze wspólne filmowe święto!

W ciągu dwóch dni wydarzenia nastąpi podsumowanie szkolnych rezydencji filmowych i naszej międzynarodowej współpracy z: Irlandią Północną, Portugalią i Czechami. Planujemy: wirtualne spotkania z ekspertami, warsztaty dla kadry pedagogicznej i młodzieży oraz pokazy filmów. Uczestnicy i uczestniczki będą mieli okazję zapoznać się z dokumentami, fabułami i animacjami zrealizowanymi przez uczniów w czterech krajach, a tworzonymi pod okiem profesjonalistów.

Już teraz zapraszamy na masterclass, czyli kameralne spotkanie z twórcą. Naszym gościem będzie João Salaviza, reżyser filmu „Rafa”, który cieszy się sporym zainteresowaniem kadry pedagogicznej. Więcej o filmie tutaj.  Uwaga! Masterclass w języku angielskim. Spotkanie odbywa się na komunikatorze ZOOM. 

Termin 22 X, g. 16 - 17.30. Liczba miejsc ograniczona, na zgłoszenia czekamy do 21 X, do godziny 12. Spotkanie będzie nagrywane w celach projektowych. 

Link do rejestracji

Zapraszamy również na  wyjątkowe warsztaty, które specjalnie dla nas przygotowali edukatorzy i  edukatorki

Jak pracować z filmem krótkometrażowym w szkole 
warsztat Zespołu Edukacji Filmowej  CEO
Spotkanie poświęcone zapoznaniu możliwościom pracy z filmami krótkometrażowymi, z których można legalnie i bezpłatnie korzystać w czasie lekcji. Zastanowimy się nad wychowawczym potencjałem “shortów” oraz możliwością wykorzystania ich podczas lekcji przedmiotowych. Punktem odniesienia będzie dla nas program Shortcut oraz bezpłatna platforma VOD, którą oferuje. 

Termin: 23 X, g. 13.30 - 14.30, spotkanie na komunikatorze ZOOM. Spotkanie będzie nagrywane w celach projektowych.  

link do rejestracji 

Jak przeprowadzić filmowy projekt społeczny 
warsztat Zespołu Edukacji Filmowej CEO
Film to atrakcyjne narzędzie, które przyciąga uwagę uczniów oraz inspiruje rozmowy na ważne tematy. Gorąco zachęcamy, aby praktyczne działania filmowe łączyć z społecznym zaangażowaniem. Oprzemy się na programie “Moja wspólnota, moje miejsce”, który zapewnia metodyczne oraz filmowe wsparcie dla szkół, które chcą aktywnie poznawać oraz zmieniać otaczającą ich rzeczywistość.

Termin: 23 X, g. 14.30 - 15.30, spotkanie na komunikatorze ZOOM. 

link do rejestracji  

dr Justyna Hanna Budzik

"Od szklanych domów do superjednostki". Film Teresy Czepiec w dialogu z architekturą. 

link do rejestracji

Na (analityczny) warsztat weźmiemy film Teresy Czepiec z programu Shortcut ("Superjednostka"). Zastanowimy się wspólnie, kto jest bohaterem, jak filmowe środki wyrazu pomagają nam zrozumieć fenomen katowickiego bloku, w jaki sposób obraz i dźwięk wchodzi w dialog z architekturą. Porównamy też film o wielkim bloku z tekstami literackimi, w których pojawia się (soc)modernistyczna architektura.

 Termin 23 X, g. 15.30 - 17. Liczna miejsc ograniczona, na zgłoszenia czekamy do 21 X, do godziny 12. Sppotkanie odbywa się na komunikatorze ZOOM. 

dr Karol Jachymek

Tiktok. W (filmowej) kulturze remiksu

link do rejestracji

TikTok to aktualnie jedna z (naj)bardziej popularnych aplikacji społecznościowych wśród młodzieży. Narzędzie to w prosty sposób umożliwia nagrywanie krótkich filmików z pomocą smartfona. Stworzone w ten sposób materiały filmowe to często przykłady ironicznych remiksów, bogatych wręcz w intertekstualne odniesienia i zależności. W czasie warsztatów, wypełnionych nauką przez doświadczenie, praktycznymi ćwiczeniami i twórczą dyskusją, wspólnie porozmawiamy więc na temat fenomenu TikToka (zwracając też uwagę na kontrowersje związane z funkcjonowaniem tego portalu), zastanawiając się nad tym jak w kreatywny sposób można wykorzystać to narzędzie w edukacji (nie tylko) filmowej. Spotkanie odbywa się na komunikatorze ZOOM. 

Termin 23 X, g. 15.30 - 17. Liczna miejsc ograniczona, na zgłoszenia czekamy do 21 X, do godziny 12. Spotkanie odbywa się na komunikatorze ZOOM. 

Marcin Radomski  Czy wszystko jest na sprzedaż? Wykorzystanie wywiadu z twórcą filmowym w edukacji szkolnej. 

link do rejestracji

Jak wywiad z aktorem, reżyserem czy operatorem, innym twórcą może uzupełnić wiedzę ucznia i pomóc mu napisać recenzję lub rozprawkę na poruszony w filmie temat? Jak właściwie przygotować uczniów do przeprowadzenia wartościowego wywiadu? W jaki sposób dobry wywiad może skłonić do refleksji na ważne tematy społeczne, światopoglądowe i psychologiczne?

Termin 23 X, g. 15.30 - 17. Liczba miejsc ograniczona, czekamy na zgłoszenia do 21 X, do godziny 12. Spotkanie na komunikatorze ZOOM. 

Wszystkie spotkania traktujemy jako spotkania masterclass, więc liczba miejsc jest ograniczona. 

Zapraszamy!