"Chór", czyli recenzja uczniowska

"Chór", czyli recenzja uczniowska

Program Shorcut zachęca również do pisania uczniowskich recenzji! Zapraszamy do lektury tekstu autorstwa Elżbiety Barszcz IIA z Katolickiego LO im. św. Stanisława Kostki w Kielcach, w którym program Shortcut realizuje Anna Karp. 

Węgierski film „Chór” z 2016 roku w reżyserii Kristófa Deáka został zdecydowanie zasłużenie nagrodzony Oscarem dla najlepszego krótkometrażowego filmu aktorskiego. Poruszona w nim złożona problematyka bezdyskusyjnie sprawia, że można nazwać go dziełem. Choć wyłonienie dominującego aspektu jest dość trudne z powodu mnogości wątków tematycznych, to na pewno nastoletnim widzom w pierwszej kolejności narzuca się  problem faworyzacji zdolniejszych dzieci przez nauczycieli. Akcja skupiona na działalności chóru stała się świetnym pretekstem do odsłonięcia ciemnych stron funkcjonowania wszelkich  placówek edukacji. Film obnaża mroczne oblicze szkoły, której nauczyciele bez skrupułów stosują szantaż emocjonalny i moralny wobec podopiecznych.

Produkcja Kristófa Deáka  posiada także aspekty pozytywne, oprócz mocnego przekazu o funkcjonowaniu szkoły, opowiada także o sile przyjaźni. Albowiem dotknięta zmową milczenia dziecięca społeczność chóru, dzięki wzajemnemu współczuciu i solidarności staje naprzeciw nieprawości i potrafi ją zwyciężyć. Ciemnowłosa, utalentowana Liza  staje się przykładem empatycznego przywództwa i wykorzystania pozycji lidera w walce ze złymi normami społecznymi.  „Chór”  demaskuje również tajemnicę osiągania sukcesu w sposób  nieetyczny. Kiedy to zdobywanie nagród za wszelką cenę, przysłania inne ważne cele życiowe, a z dzieci  czyni ofiary ambicji dorosłych.
Film Kristófa Deáka uważam za kapitalną produkcję, odpowiadającą na aktualne problemy  społeczno-kulturowe. Jego uniwersalny wymiar, bezbłędny montaż i zaskakująco błyskotliwa gra młodych aktorów w moim odczuciu zapewniają „Chórowi” pozycję filmowego dzieła, które każdemu polecam.